2018 AMCC Women's Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
 
August
Fri. 31 Redlands   Mt. Aloysius   2:00 PM
  @ Claremont, Calif. (CMS)
  D'Youville   Cortland   3:00 PM
  Cortland Red Dragon Classic
  Pitt.-Bradford   RIT   4:30 PM
  @ Scranton, Pa.
  Penn St.-Altoona   Penn St.-Harrisburg   5:00 PM
  @ Gettysburg College
  Kenyon   Franciscan   5:30 PM
  @ Marietta, Ohio
  Medaille   La Roche   6:00 PM
  La Roche Volleyball Tournament
  Allegheny   Pitt.-Greensburg   6:30 PM
  Saint Vincent Bearcat Challenge @ Latrobe, PA
  Chatham   La Roche   6:30 PM
  La Roche Volleyball Tournament
  Brandeis   Mt. Aloysius   6:30 PM
  @ Claremont, Calif. (CMS)
  D'Youville   Keene St.   7:00 PM
  SUNY Cortland Tournament @ Cortland, N.Y. (SUNY Cortland)
  Dickinson   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  @ Gettysburg Battlefield Classic
  West Va. Tech   Franciscan   7:30 PM
  @ Marietta, Ohio
  Pitt.-Bradford   Brockport   8:30 PM
  @ Scranton, Pa.
 
September
Sat. 1 Hiram   La Roche   10:00 AM
  La Roche Volleyball Tournament
  Medaille   Hiram   10:00 AM
  @ Pittsburgh, Pa.
  Franciscan   Marietta   11:00 AM
  Medaille   Chatham   11:30 AM
  @ Pittsburgh, PA
  McDaniel   Penn St.-Altoona   12:00 PM
  Battlefield Classic @ Gettysburg, Pa.
  Pitt.-Bradford   Misericordia   12:30 PM
  @ Scranton, Pa.
  Lebanon Valley   D'Youville   12:30 PM
  @ Red Dragon Classic (Cortland)
  Franciscan   Earlham   1:00 PM
  @ Marietta, OH
  Gallaudet   Penn St.-Altoona   2:00 PM
  @ Gettysburg, Pa.
  Hood   Pitt.-Bradford   2:30 PM
  Scranton Invitational @ Scranton, Pa.
  Mt. Aloysius   Pomona-Pitzer   2:45 PM
  Pacific Coast Classic
  Penn St.-Behrend   SUNY Poly   3:00 PM
  @ Morrisville, N.Y.
  D'Youville   Oneonta   3:00 PM
  @ Red Dragon Classic (Cortland)
  Penn St.-Behrend   Buffalo State   5:00 PM
  @ Morrisville, N.Y.
  Mt. Aloysius   Chapman   7:30 PM
  @ at Pomona-Pitzer
Sun. 2 Oswego   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  @ Morrisville, N.Y.
  Penn St.-Behrend   Morrisville St.   3:00 PM
  Morrisville State Tournament
Tue. 4 Penn College   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  La Roche   Westminster (Pa.)   7:00 PM
  Wooster   Franciscan   7:00 PM
  Allegheny   Pitt.-Bradford   7:00 PM
Wed. 5 Waynesburg   La Roche   4:00 PM
  Penn St.-Altoona   Frostburg St.   7:00 PM
  Penn State-DuBois   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  Buffalo State   D'Youville   7:00 PM
  Hilbert   Houghton   7:00 PM
  Baldwin Wallace   La Roche   8:00 PM
Thu. 6 Marietta   Franciscan   7:00 PM
Fri. 7 Pitt.-Bradford   Moravian   4:00 PM
  @ Misericordia Tournament
  St. Vincent   Penn St.-Behrend   5:00 PM
  NW PA Challenge
  D'Youville   Allegheny   5:00 PM
  Medaille   Rochester (N.Y.)   5:00 PM
  UR Invitational
  Pitt.-Greensburg   Catholic   6:00 PM
  Catholic University Guetle Invitational
  Penn St.-Altoona   Lebanon Valley   7:00 PM
  D'Youville   Mount Union   7:00 PM
  Allegheny Invite @ Meadville, Pa.
  Hilbert   SUNY Canton   7:00 PM
  @ Keuka Park, NY
  Marietta   Penn St.-Behrend   7:15 PM
  NW PA Challenge
  Pitt.-Bradford   Wilson   8:00 PM
  @ Misericordia Tournament
Sat. 8 Geneva   La Roche   TBA
  @ Franciscan (Steubenville, OH)
  Wooster   D'Youville   11:00 AM
  @ Erie, Pa.
  Westminster (Pa.)   Penn St.-Behrend   11:00 AM
  NW PA Challenge
  Pitt.-Bradford   St. Elizabeth   11:00 AM
  @ Misericordia Tournament
  Penn St.-Altoona   Franklin & Marshall   11:00 AM
  @ Annville, Pa.
  Pitt.-Greensburg   Salisbury   12:00 PM
  Catholic University Tournament @ Washington, D.C.
  Oberlin   Franciscan   12:00 PM
  Pitt.-Bradford   St. Joseph's (L.I.)   1:00 PM
  Misericordia Tournament @ Dallas, PA
  Hilbert   Alfred St.   1:00 PM
  @ Keuka Park, NY
  Utica   Medaille   1:00 PM
  @ Rochester, NY
  Wooster   Penn St.-Behrend   1:15 PM
  NW PA Challenge
  D'Youville   Westminster (Pa.)   1:15 PM
  @ Penn State-Behrend
  Oberlin   La Roche   2:00 PM
  @ Franciscan (Steubenville, OH)
  Penn St.-Berks   Penn St.-Altoona   2:00 PM
  Lebanon Valley Tri-Match @ Annville, Pa.
  Geneva   Franciscan   2:00 PM
  Hilbert   Keuka   3:00 PM
  Keuka College Invitational
  Medaille   Nazareth   3:00 PM
  @ Rochester, NY
Tue. 11 Elmira   Hilbert   6:00 PM
  Houghton   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  Penn St.-Harrisburg   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  Medaille   Buffalo State   7:00 PM
  Fredonia   Penn St.-Behrend   7:00 PM
  Lancaster Bible   Mt. Aloysius   7:00 PM
  St. John Fisher   D'Youville   7:00 PM
Wed. 12 John Carroll   La Roche   7:00 PM
  Franciscan   Waynesburg   7:00 PM
Thu. 13 Hood   Mt. Aloysius   7:00 PM
  Penn St.-Altoona   Chatham   7:00 PM
Fri. 14 D'Youville   Elmira   TBA
  @ Oswego
  Pitt.-Bradford   Westminster (Pa.)   3:30 PM
  @ Wooster College Tournament
  Geneseo   Medaille   4:00 PM
  Nazareth Invitational @ at Nazareth (Pittsford, N.Y.)
  Pitt.-Bradford   Bethany (W.V.)   5:30 PM
  @ Wooster College Tournament
  Adrian   Franciscan   5:30 PM
  Ginny Kilt Classic @ Wooster, Ohio
  Hilbert   Oneonta   6:00 PM
  @ Oneonta, NY
  Mount Union   Medaille   6:00 PM
  Nazareth Invite @ Rochester, N.Y.
  Mt. Aloysius   Penn St.-Harrisburg   6:00 PM
  @ Roadrunner Invitational
  Penn St.-Behrend   Alfred St.   7:00 PM
  Marietta   Franciscan   7:30 PM
  @ Wooster, Ohio
  D'Youville   Oswego   8:00 PM
Sat. 15 La Roche   Clarks Summit   TBA
  King's (Pa.)   Hilbert   10:00 AM
  Hartwick Invitational @ Oneonta, N.Y.
  Denison   Franciscan   11:00 AM
  @ Wooster
  D'Youville   Utica   11:00 AM
  @ Oswego
  Pitt.-Greensburg   Shenandoah   12:00 PM
  Hilbert   Hartwick   12:00 PM
  Pitt.-Bradford   Oberlin   1:00 PM
  @ Wooster College Tournament
  New Paltz   Mt. Aloysius   1:00 PM
  @ Mahwah, NJ
  Penn St.-Behrend   Houghton   1:00 PM
  @ Rochester, NY (RIT)
  Medaille   St. John Fisher   1:00 PM
  @ Rochester, NY
  Pitt.-Bradford   Wooster   3:00 PM
  Baldwin Wallace   Medaille   3:00 PM
  @ Rochester, New York; St. John Fisher College
  Oberlin   Franciscan   3:00 PM
  @ Wooster, Ohio
  Penn St.-Behrend   RIT   3:00 PM
  D'Youville   SUNY Canton   3:00 PM
  @ Oswego
Mon. 17 Pitt.-Bradford   Elmira   6:00 PM
  Penn St.-Behrend   Baldwin Wallace   7:00 PM
Tue. 18 La Roche   Thiel   7:00 PM
  Franciscan   Carnegie Mellon   7:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Muskingum   7:00 PM
  Jamestown CC   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  Medaille   St. John Fisher   7:00 PM
Thu. 20 Shenandoah   Mt. Aloysius   7:00 PM
  Grove City   Penn St.-Behrend   7:00 PM
  Cazenovia   Hilbert   7:00 PM
Sat. 22 Penn St.-Altoona *   Medaille   10:00 AM
  Franciscan *   Penn St.-Behrend   12:00 PM
  @ Buffalo, NY
  La Roche *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Hilbert   1:00 PM
  @ Bradford, Pa
  Penn St.-Altoona *   Penn St.-Behrend   2:00 PM
  @ Buffalo, NY
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Franciscan *   Medaille   4:00 PM
  La Roche *   Hilbert   4:00 PM
  @ Bradford, Pa
Sun. 23 La Roche   York College Tournament   TBA
Mon. 24 Bethany (W.V.)   Franciscan   7:00 PM
Tue. 25 Mercyhurst Northeast   Pitt.-Bradford   7:00 PM
Wed. 26 Pitt.-Bradford   Buffalo State   7:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   7:00 PM
  Mt. Aloysius *   La Roche   7:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Franciscan   7:00 PM
  Hilbert *   D'Youville   7:00 PM
  Penn St.-Altoona   Shenandoah   7:30 PM
Thu. 27 Brockport   D'Youville   7:00 PM
Fri. 28 La Roche   Houghton   TBA
Sat. 29 Misericordia   La Roche   TBA
  @ Houghton (Caneadea, NY)
  Medaille *   Pitt.-Greensburg   TBA
  La Roche   Alfred St.   12:00 PM
  @ Houghton (Caneadea, NY)
  Franciscan *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  D'Youville *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Franciscan   St. John Fisher   3:00 PM
  @ Bradford, PA
 
October
Tue. 2 Medaille   RIT   6:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Mt. Aloysius   7:00 PM
  La Roche *   Pitt.-Greensburg   7:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Hilbert   7:00 PM
  Pitt.-Bradford *   D'Youville   7:00 PM
Thu. 4 Penn St.-Behrend   Allegheny   7:00 PM
  D'Youville   Houghton   7:00 PM
Fri. 5 Penn St.-Altoona   Alfred St.   4:00 PM
  @ Williamsport, Pa.
  Elizabethtown   Medaille   6:00 PM
  @ Williamsport, PA
  La Roche   Waynesburg   7:00 PM
  Penn St.-Altoona   Rochester (N.Y.)   8:00 PM
  Lycoming Invitational @ Williamsport, PA
Sat. 6 Penn St.-Behrend   Catholic   10:00 AM
  Lycoming Invitational @ Williamsport, PA (Lycoming)
  SUNY Canton   Pitt.-Bradford   11:00 AM
  Medaille   Alfred St.   12:00 PM
  @ Williamsport, PA
  Penn St.-Altoona   New Jersey City   2:00 PM
  @ Wilkes University - Wilkes-Barre, Pa.
  Alumni   Franciscan   2:00 PM
  Medaille   Catholic   2:00 PM
  @ Williamsport, PA
  Penn St.-Behrend   Elizabethtown   2:30 PM
  @ Williamsport, PA (Lycoming)
  Thiel   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Wilkes   4:00 PM
Wed. 10 D'Youville *   Penn St.-Behrend   7:00 PM
  Mt. Aloysius *   Franciscan   7:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Medaille   7:00 PM
Fri. 12 Medaille   Alfred St.   7:00 PM
  Capital   Franciscan   7:00 PM
Sat. 13 Penn St.-Altoona *   D'Youville   10:00 AM
  @ Greensburg, Pa.
  Penn St.-Altoona *   Hilbert   12:00 PM
  @ Greensburg, Pa.
  Penn St.-Behrend *   La Roche   1:00 PM
  York (Pa.)   Pitt.-Bradford   2:00 PM
  Frostburg Tri-Match @ Frostburg, Md.
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   2:00 PM
  Pitt.-Bradford   Frostburg St.   4:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Tue. 16 Penn St.-Behrend *   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  Franciscan *   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  Medaille *   Hilbert   7:00 PM
Thu. 18 Pitt.-Greensburg   La Roche   7:00 PM
  Senior Night
Fri. 19 Hilbert   Thiel   4:30 PM
  Hilbert   Westminster (Pa.)   6:30 PM
  @ Greenville, PA
Sat. 20 La Roche *   Medaille   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Franciscan *   D'Youville   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Alfred St.   D'Youville   3:30 PM
Tue. 23 Fredonia   Medaille   7:00 PM
  Thiel   Penn St.-Behrend   7:00 PM
Wed. 24 Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   7:00 PM
  Franciscan *   La Roche   7:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  D'Youville *   Medaille   7:00 PM
Sat. 27 Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  La Roche *   D'Youville   1:00 PM
  Hilbert *   Franciscan   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Medaille   1:00 PM
Wed. 31 Pitt.-Bradford %   AMCC First Round   TBA
* Conference
% Post season