2019 AMCC Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 23 Penn St.-Altoona   Bridgewater (Va.)   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Bridgewater (Va.)   3:00 PM
 
March
Fri. 1 Pitt.-Bradford   Frostburg St.   12:00 PM
  Mountain Mash @ Salem, Va. | Moyer Sports Complex
  Pitt.-Bradford   Va. Wesleyan   4:00 PM
  Mountain Mash @ Salem, Va. | Moyer Sports Complex
Sat. 2 Pitt.-Bradford   Southern Virginia   10:00 AM
  Mountain Mash @ Salem, Va. | Moyer Sports Complex
  Pitt.-Bradford   Roanoke   12:00 PM
  Mountain Mash
  Franciscan   Wash. & Jeff.   1:00 PM
  Franciscan   Wash. & Jeff.   3:00 PM
Sun. 3 Penn St.-Altoona   Elms   9:00 AM
  North Collier 2 @ Fort Myers, Fla.
  Aurora   Penn St.-Behrend   10:00 AM
  @ Melbourne, FL
  Albion   Penn St.-Altoona   11:00 AM
  @ North Collier Regional Park (Field #2); Naples, Fla.
  Hilbert   Castleton   1:30 PM
  North Myrtle Beach, S.C. @ North Myrtle Beach, S.C.
  Penn St.-Behrend   Heidelberg   2:30 PM
  Sunkissed Games @ Plant City, Fla.
  Hilbert   Penn St.-Harrisburg   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Mon. 4 Penn St.-Altoona   Kenyon   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ North Collier Regional Park, Field #1
  St. John Fisher   Penn St.-Behrend   10:00 AM
  @ Melbourne, FL
  Penn St.-Behrend   Hood   12:15 PM
  @ Melbourne, Florida
  Penn St.-Altoona   Drew   1:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ North Collier Regional Park, Field #1
Tue. 5 Clark University   Penn St.-Altoona   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ North Collier Regional Park, Field #1
  Penn St.-Altoona   Elms   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ North Collier Regional Park, Field #1
  Penn St.-Behrend   Illinois Col.   1:15 PM
  @ Melbourne, FL
  WPI   Penn St.-Behrend   1:15 PM
  Sunkissed Games @ Plant City, FL
Thu. 7 Penn St.-Altoona   Kenyon   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ CenturyLink Sports Complex, Field #2
  Hilbert   Anna Maria   9:30 AM
  Drew   Penn St.-Altoona   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ CenturyLink Sports Complex, Field #2
  Ohio Northern   Penn St.-Behrend   1:15 PM
  @ Plant City, Fla.
  Hilbert   Mich.-Dearborn   1:30 PM
  Field 3 @ North Myrtle Beech, SC
  Penn St.-Behrend   Bluffton   3:30 PM
  Sunkissed Games @ Plant City, FL I RLC 2
Fri. 8 Penn St.-Altoona   Drew   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ North Collier Regional Park, Field #1
  Albion   Penn St.-Altoona   11:00 AM
  @ North Collier Regional Park (Field #1); Naples, Fla.
  Penn St.-Behrend   Emerson   12:15 PM
  @ Melbourne, FL
  Saint Joseph's (Me.)   Penn St.-Behrend   2:30 PM
  @ Melbourne, FL
  Franciscan   Southern Virginia   5:00 PM
  Franciscan   Southern Virginia   7:00 PM
Sat. 9 Penn St.-Behrend   Muskingum   10:00 AM
  @ Melbourne, FL
  Penn St.-Behrend   Saint Benedict   12:15 PM
  @ Melbourne, Florida
  Franciscan   Mary Baldwin   1:00 PM
  Franciscan   Mary Baldwin   3:00 PM
Sun. 10 Albertus Magnus   Mt. Aloysius   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
  SUNY Poly   Mt. Aloysius   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
  Iowa Wesleyan   La Roche   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Pitt.-Greensburg   Lakeland   4:15 PM
  @ Clermont, Fla.
  Salem St.   La Roche   11:30 PM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex Field 5
Mon. 11 Salem St.   Mt. Aloysius   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex Field 4
  Pitt.-Greensburg   Lasell   11:15 AM
  Hancock 2 @ NTC, Clermont, Fla.
  Lancaster Bible   Mt. Aloysius   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
  Medaille   Iowa Wesleyan   11:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Pitt.-Greensburg   Simpson   1:30 PM
  @ Clermont, Fla.
  Fitchburg St.   Franciscan   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Dean   Medaille   5:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  La Roche   SUNY Poly   5:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Tue. 12 Pitt.-Bradford   Blackburn   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Fitchburg St.   La Roche   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Pitt.-Bradford   SUNY Canton   11:00 AM
  Gene Cusic Classic @ Fort Myers, FL
  Pitt.-Greensburg   Smith   1:30 PM
  @ Clermont, Fla.
  Dean   Mt. Aloysius   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Keystone College   Mt. Aloysius   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
  Iowa Wesleyan   Mt. Aloysius   5:30 PM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
Wed. 13 Medaille   SUNY Poly   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Pitt.-Bradford   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Pitt.-Bradford   Rochester Inst.   3:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
Thu. 14 Pitt.-Bradford   Lesley   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Pitt.-Bradford   Curry   11:00 AM
  @ Fort Myers, Fla. - North Collier Regional Park - Field #3
  Centenary (N.J.)   Mt. Aloysius   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
  Morrisville St.   Mt. Aloysius   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
  Husson   Pitt.-Greensburg   3:45 PM
  @ Kissimmee, Fla. (Osceola Softball Complex - Field 1)
Fri. 15 Norwich   Mt. Aloysius   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
  Medaille   Penn College   11:30 AM
  @ Yes
  Pikeville   Mt. Aloysius   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex
  Norwich   Franciscan   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach Sports Complex Field 2
  Pitt.-Greensburg   Dubuque   2:45 PM
  @ Orlando, Fla.
Sat. 16 Pitt.-Bradford   North Central (Ill.)   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  D'Youville   Geneva   9:30 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  Pitt.-Bradford   Brockport   11:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Ohio Wesleyan   D'Youville   11:45 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  Penn St.-Altoona   St. Vincent   1:00 PM
  Penn St.-Behrend   Chris. Newport   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   St. Vincent   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Chris. Newport   3:00 PM
Sun. 17 Pitt.-Bradford   Knox   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  D'Youville   Plattsburgh   9:30 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  Pitt.-Bradford   Crown (Minn.)   11:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  McDaniel   D'Youville   11:45 AM
  The Spring Games @ Kissimmee, Fla. (OCSC#1)
Mon. 18 D'Youville   St. Lawrence   9:30 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  Me.-Farmington   D'Youville   11:45 AM
  @ Hancock Recreational Complex Field 2 / Clermont, Fla.
Wed. 20 D'Youville   Clarkson   11:45 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  New Paltz   D'Youville   2:00 PM
  @ Kissimmee, Fla.
  Waynesburg   Franciscan   3:00 PM
  St. Vincent   Mt. Aloysius   3:00 PM
  St. Vincent   Mt. Aloysius   5:00 PM
  Waynesburg   Franciscan   5:30 PM
Thu. 21 Manchester   D'Youville   11:15 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  D'Youville   Hope   1:30 PM
  @ Clermont, Fla.
Fri. 22 Chatham   Franciscan   3:00 PM
  Elmira   Hilbert   3:00 PM
  Chatham   Franciscan   5:00 PM
  Elmira   Hilbert   5:00 PM
Sat. 23 Geneva   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Thiel   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Westminster (Pa.)   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Chatham   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Thiel   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Geneva   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Westminster (Pa.)   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  La Roche   St. Vincent   3:00 PM
  Chatham   Mt. Aloysius   3:00 PM
  La Roche   St. Vincent   5:00 PM
Mon. 25 Rochester Inst.   D'Youville   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Grove City   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Chatham   3:30 PM
  Rochester Inst.   D'Youville   5:00 PM
  Mt. Aloysius   Grove City   5:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Chatham   5:30 PM
Tue. 26 Penn St.-Behrend   Carnegie Mellon   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Elmira   3:00 PM
  La Roche   Wash. & Jeff.   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Carnegie Mellon   5:00 PM
  Pitt.-Bradford   Elmira   5:00 PM
  La Roche   Wash. & Jeff.   5:00 PM
Wed. 27 Mt. Aloysius *   Franciscan   3:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Chatham   La Roche   3:00 PM
  Hilbert *   D'Youville   3:00 PM
  Medaille   Wells   4:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Bradford   5:00 PM
  Mt. Aloysius *   Franciscan   5:00 PM
  Chatham   La Roche   5:00 PM
  Hilbert *   D'Youville   5:00 PM
  Medaille   Wells   6:00 PM
Fri. 29 Mt. Aloysius   Waynesburg   3:30 PM
  Mt. Aloysius   Waynesburg   5:30 PM
Sat. 30 D'Youville *   Franciscan   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Medaille *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  La Roche *   Hilbert   2:00 PM
  D'Youville *   Franciscan   3:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Medaille *   Mt. Aloysius   3:00 PM
  La Roche *   Hilbert   4:00 PM
 
April
Mon. 1 Chatham   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Chatham   Penn St.-Altoona   5:00 PM
Tue. 2 Franciscan *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Buffalo State   D'Youville   3:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Hilbert   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   La Roche   3:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Franciscan *   Pitt.-Greensburg   5:00 PM
  Buffalo State   D'Youville   5:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Hilbert   5:00 PM
  Mt. Aloysius *   La Roche   5:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   5:00 PM
Wed. 3 Medaille   Buffalo State   3:00 PM
  Medaille   Buffalo State   5:00 PM
Thu. 4 Pitt.-Bradford   Alfred St.   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Westminster (Pa.)   3:00 PM
  La Roche   Thiel   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Westminster (Pa.)   5:00 PM
  Pitt.-Bradford   Alfred St.   5:00 PM
  La Roche   Thiel   5:00 PM
Fri. 5 Hilbert   Alfred St.   3:00 PM
  Hilbert   Alfred St.   5:00 PM
Sat. 6 Franciscan *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Medaille   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   D'Youville   1:00 PM
  Hilbert *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Medaille   3:00 PM
  Franciscan *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   D'Youville   3:00 PM
  Hilbert *   Mt. Aloysius   3:00 PM
Mon. 8 D'Youville   Brockport   3:00 PM
  Westminster (Pa.)   La Roche   3:00 PM
  D'Youville   Brockport   5:00 PM
  Westminster (Pa.)   La Roche   5:00 PM
Wed. 10 Penn St.-Behrend *   D'Youville   3:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Franciscan   3:00 PM
  Medaille *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   3:00 PM
  Penn St.-Behrend *   D'Youville   5:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Franciscan   5:00 PM
  Medaille *   Pitt.-Bradford   5:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   5:00 PM
Thu. 11 Juniata   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Juniata   Mt. Aloysius   5:00 PM
Sat. 13 Mt. Aloysius *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  D'Youville *   La Roche   1:00 PM
  Franciscan *   Hilbert   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  D'Youville *   La Roche   3:00 PM
  Franciscan *   Hilbert   3:00 PM
Sun. 14 Franciscan *   Medaille   2:00 PM
  Franciscan *   Medaille   4:00 PM
Tue. 16 Penn St.-Altoona *   La Roche   3:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Hilbert *   Medaille   3:00 PM
  Penn St.-Altoona *   La Roche   5:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Bradford   5:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   5:00 PM
  Hilbert *   Medaille   5:00 PM
Wed. 17 Hilbert   Houghton   5:00 PM
  Hilbert   Houghton   7:00 PM
Thu. 18 Juniata   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Keuka   Medaille   3:00 PM
  Alfred   Penn St.-Behrend   3:30 PM
  Juniata   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  Keuka   Medaille   5:00 PM
  Alfred   Penn St.-Behrend   5:30 PM
Sat. 20 Hilbert *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  La Roche *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   D'Youville   1:00 PM
  Hilbert *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  La Roche *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   D'Youville   3:00 PM
Mon. 22 Alfred St.   D'Youville   3:00 PM
  Bethany (W.V.)   Franciscan   3:00 PM
  Bethany (W.V.)   Franciscan   5:00 PM
  Alfred St.   D'Youville   5:00 PM
Tue. 23 Fredonia   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Grove City   La Roche   3:00 PM
  Fredonia   Penn St.-Behrend   5:00 PM
  Grove City   La Roche   5:00 PM
Wed. 24 La Roche *   Franciscan   3:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Hilbert   3:00 PM
  D'Youville *   Medaille   3:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Mt. Aloysius   5:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Hilbert   5:00 PM
  La Roche *   Franciscan   5:00 PM
  D'Youville *   Medaille   5:00 PM
Thu. 25 Medaille   Alfred St.   3:00 PM
  Medaille   Alfred St.   5:00 PM
Sat. 27 Franciscan *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   D'Youville   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Medaille *   La Roche   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Hilbert   1:00 PM
  Franciscan *   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Penn St.-Altoona *   D'Youville   3:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Medaille *   La Roche   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Hilbert   3:00 PM
Tue. 30 Pitt.-Bradford   Juniata   3:00 PM
  Franciscan   Grove City   3:30 PM
  Pitt.-Bradford   Juniata   5:00 PM
  Franciscan   Grove City   5:30 PM
* Conference