2018 AMCC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sun. 18 Penn St.-Altoona   East. Mennonite   12:00 PM
  Penn St.-Altoona   East. Mennonite   2:30 PM
Fri. 23 Alfred St.   Brockport   10:00 AM
  @ Virginia Beach, VA
  Alfred St.   Va. Wesleyan   3:00 PM
  Virginia Beach, VA
Sat. 24 Alfred St.   Chris. Newport   TBA
  Alfred St.   Ithaca   11:00 AM
  @ Virginia Beach, VA
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   12:00 PM
  Medaille   Cairn   12:00 PM
  Pitt.-Bradford   Chatham   12:00 PM
  @ New Market, Va.
  Franklin   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  @ Chillicothe, Ohio
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   2:30 PM
  Medaille   Cairn   2:30 PM
  Franklin   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  @ Chillicothe, Ohio
Sun. 25 Medaille   Penn St.-Abington   11:30 AM
  Pitt.-Bradford   Bethany (W.V.)   12:00 PM
  @ New Market, Va.
  Penn St.-Behrend   Franklin   12:00 PM
  @ Chillicothe, Ohio
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   1:00 PM
  Medaille   Penn St.-Abington   2:00 PM
  Pitt.-Bradford   Bethany (W.V.)   3:00 PM
  @ New Market, Va.
 
March
Sat. 3 Penn St.-Altoona   Montclair St.   TBA
  @ TBA
  Montclair St.   Penn St.-Altoona   TBA
  @ TBA
  Hilbert   Eastern   9:30 AM
  @ Fort Pierce, Fla
  La Roche   Monmouth (Ill.)   9:30 AM
  @ Ft. Pierce, Fla.
  La Roche   Monmouth (Ill.)   12:00 PM
  @ Ft. Pierce, Fla.
  Hilbert   Drew   1:00 PM
  @ Fort Pierce, Fla
  Mt. Aloysius   Staten Island   3:00 PM
  @ Ripken Complex, Myrtle Beach SC
  Mt. Aloysius   Staten Island   5:30 PM
  @ Ripken Complex, Myrtle Beach SC
Sun. 4 Medaille   Wentworth   TBA
  @ Site TBA
  Wentworth   Medaille   TBA
  @ Site TBA
  Penn St.-Altoona   Waynesburg   TBA
  @ TBA
  Waynesburg   Penn St.-Altoona   TBA
  @ TBA
  La Roche   Drew   10:00 AM
  @ Fort Pierce, FL
  Bridgewater St.   Hilbert   11:00 AM
  @ Vero Beach, Fla.
  Pitt.-Bradford   Hiram   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla. | Player Development Complex
  Drew   La Roche   1:00 PM
  @ Fort Pierce, FL
  Hilbert   Bridgewater St.   1:30 PM
  @ Vero Beach, Fla.
  Penn St.-Behrend   Elizabethtown   2:00 PM
  @ Fort Pierce, FL
  Pitt.-Bradford   Hiram   3:00 PM
  @ Fort Myers, Fla. | Player Development Complex
  Mt. Aloysius   East. Mennonite   6:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
Mon. 5 Misericordia   La Roche   10:00 AM
  @ Fort Pierce, FL
  Wilkes   Mt. Aloysius   10:00 AM
  @ Ripken Complex, Myrtle Beach SC
  Penn St.-Behrend   Lebanon Valley   1:00 PM
  @ Fort Pierce, FL
Tue. 6 Penn St.-Altoona   John Carroll   TBA
  @ TBA
  Pitt.-Greensburg   Husson   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Pitt.-Greensburg   Husson   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Penn St.-Altoona   Trine   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Penn St.-Behrend   Dominican (Ill.)   10:00 AM
  @ Fort Pierce, Fla.
  Hilbert   Geneva   11:00 AM
  @ Ft. Pierce, Fla.
  Pitt.-Bradford   Saint John's (Minn.)   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla. | Player Development Complex
  Pitt.-Bradford   Bluffton   3:00 PM
  @ Fort Myers, Fla. | Player Development Complex
  Penn College   Mt. Aloysius   3:00 PM
  @ Ripken Complex, Myrtle Beach SC
  Alfred St.   Houghton   4:00 PM
  La Roche   Kenyon   4:00 PM
  @ Fort Pierce, FL
Wed. 7 Penn St.-Altoona   Concordia (Ill.)   TBA
  @ TBA
  Penn St.-Behrend   Maritime (N.Y.)   3:00 PM
  @ Fort Pierce, FL
  Muskingum   La Roche   4:00 PM
  @ Fort Pierce, FL
  Hilbert   Geneva   5:00 PM
  @ Ft. Pierce, Fla.
  Hilbert   Geneva   7:30 PM
  @ Ft. Pierce, Fla.
Thu. 8 Eastern Nazarene   Hilbert   10:00 AM
  @ at Fort Pierce, Fla.
  La Roche   Misericordia   10:00 AM
  @ Fort Pierce, FL
  Mt. Aloysius   Penn St.-Harrisburg   12:00 PM
  @ Ripken Complex, Myrtle Beach SC
  Penn St.-Behrend   Drew   2:00 PM
  @ Fort Pierce, FL
  Mt. Aloysius   Penn St.-Harrisburg   3:00 PM
  @ Ripken Complex, Myrtle Beach SC
Fri. 9 Penn St.-Altoona   Wheaton (Mass.)   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Penn St.-Altoona   Rochester Inst.   TBA
  @ TBA
  Hilbert   Immaculata   6:00 AM
  @ Fort Pierce, Fla
  Pitt.-Bradford   Baldwin Wallace   9:00 AM
  @ Lee County Player Development Complex; Ft. Myers, Fla.
  Penn St.-Behrend   Misericordia   10:00 AM
  @ Fort Pierce, FL
  Pitt.-Bradford   Merchant Marine   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla. | Player Development Complex
  Hilbert   Immaculata   12:00 PM
  @ Fort Pierce, Fla
  Catholic   Mt. Aloysius   12:00 PM
  @ Ripkin Experience, Myrtle Beach, S.C.
Sat. 10 Penn St.-Altoona   Penn St.-Abington   TBA
  @ TBA
  Pitt.-Bradford   Bluffton   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla. | Player Development Complex
  Hilbert   Delaware Valley   10:00 AM
  @ Fort Pierce, Fla
  D'Youville   Juniata   12:00 PM
  Penn St.-Behrend   Immaculata   12:30 PM
  @ Fort Pierce, FL
  Alfred St.   Salisbury   1:00 PM
  D'Youville   Juniata   2:30 PM
  Hilbert   Delaware Valley   2:30 PM
  @ Fort Pierce, Fla
Sun. 11 La Roche   Wash. & Jeff.   1:00 PM
  La Roche   Wash. & Jeff.   3:00 PM
Mon. 12 Alfred St.   New York U.   TBA
  @ Tampa, FL
  Alfred St.   New York U.   TBA
  @ Tampa, FL
Tue. 13 Alfred St.   Bethel (Minn.)   9:00 AM
  Gene Cusic Classic @ Ft. Myers, FL
  La Roche   Waynesburg   1:00 PM
  La Roche   Waynesburg   4:00 PM
Wed. 14 Alfred St.   Newbury College   12:00 PM
  Gene Cusic Classic @ Ft. Myers, Fla.
  Thiel   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Shenandoah   3:30 PM
Thu. 15 Alfred St.   Wooster   12:00 PM
  Gene Cusic Classic @ Ft. Myers, FL
  Mount Union   La Roche   1:00 PM
  Mount Union   La Roche   4:00 PM
Fri. 16 Alfred St.   Skidmore   12:00 PM
  Gene Cusic Classic @ Ft. Myers, FL
Sat. 17 Alfred St.   Lakeland   9:00 AM
  D'Youville   St. Mary's (Md.)   1:00 PM
  Thiel   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Keuka   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Thiel   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Penn St.-Behrend   Hiram   3:30 PM
  @ at Muskingum
  D'Youville   St. Mary's (Md.)   3:45 PM
Sun. 18 D'Youville   St. Mary's (Md.)   12:00 PM
  Penn St.-Behrend   Muskingum   12:00 PM
  Pitt.-Bradford   Wilmington (Ohio)   12:00 PM
  Penn St.-Behrend   Muskingum   2:00 PM
  La Roche   Frostburg St.   2:00 PM
  Pitt.-Bradford   Wilmington (Ohio)   3:00 PM
Mon. 19 Pitt.-Greensburg   Grove City   2:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Grove City   4:30 PM
Tue. 20 Marietta   La Roche   TBA
  Mt. Aloysius   St. Vincent   1:00 PM
  Mt. Aloysius   St. Vincent   3:00 PM
  Frostburg St.   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Medaille   Rochester (N.Y.)   3:30 PM
  Pitt.-Bradford   Houghton   3:30 PM
  Pitt.-Bradford   Houghton   6:30 PM
Wed. 21 Waynesburg   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Thiel   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Medaille   Fredonia   3:00 PM
  Heidelberg   La Roche   4:00 PM
  Waynesburg   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Sat. 24 D'Youville   Wells   12:00 PM
  Hilbert *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Alfred St. *   La Roche   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville   Wells   2:30 PM
  Hilbert *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Alfred St. *   La Roche   3:30 PM
  Pitt.-Bradford *   Mt. Aloysius   4:00 PM
Sun. 25 Penn St.-Altoona   St. Vincent   1:00 PM
  Alfred St.   Wells   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   St. Vincent   3:30 PM
  Alfred St.   Wells   3:30 PM
Mon. 26 Pitt.-Greensburg   Bethany (W.V.)   3:00 PM
Wed. 28 Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Alfred St.   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   La Roche   1:00 PM
  Hilbert *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Medaille *   D'Youville   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Alfred St.   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Mt. Aloysius *   La Roche   3:30 PM
  Hilbert *   Penn St.-Behrend   3:30 PM
  Medaille *   D'Youville   3:30 PM
Thu. 29 Geneva   Medaille   1:00 PM
  Houghton   Alfred St.   3:30 PM
  Geneva   Medaille   3:30 PM
Sat. 31 Penn College   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Hilbert   Wells   1:00 PM
  Alfred St. *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   La Roche   1:00 PM
  D'Youville *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn College   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Alfred St. *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  Hilbert   Wells   3:30 PM
  D'Youville *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   La Roche   4:00 PM
 
April
Mon. 2 Bethany (W.V.)   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  St. Vincent   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
Tue. 3 D'Youville *   Hilbert   1:00 PM
  Alfred St. *   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Juniata   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Juniata   3:00 PM
  D'Youville *   Hilbert   3:30 PM
  Alfred St. *   Medaille   3:30 PM
Wed. 4 Mount Union   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Medaille   Keuka   3:00 PM
Thu. 5 Hilbert   Fredonia   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Allegheny   4:00 PM
Fri. 6 Alfred St.   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Alfred St.   Penn St.-Altoona   3:30 PM
Sat. 7 Mt. Aloysius *   Medaille   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   D'Youville   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  La Roche *   Hilbert   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   D'Youville   3:00 PM
  La Roche *   Hilbert   3:30 PM
  Mt. Aloysius *   Medaille   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Sun. 8 D'Youville   Hiram   1:00 PM
  Wash. & Jeff.   La Roche   3:00 PM
  D'Youville   Hiram   4:00 PM
Mon. 9 Penn St.-Behrend   Fredonia   4:00 PM
Tue. 10 Juniata   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Alfred St.   Keuka   1:00 PM
  Juniata   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Alfred St.   Keuka   3:30 PM
  Bethany (W.V.)   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Wed. 11 Mt. Aloysius *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  D'Youville *   Alfred St.   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   La Roche   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Medaille   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Hilbert   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Hilbert   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  D'Youville *   Alfred St.   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   La Roche   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   Medaille   4:00 PM
Fri. 13 Hilbert   Elmira (N.Y.)   3:00 PM
Sat. 14 Alfred St. *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Medaille *   La Roche   1:00 PM
  Hilbert *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Alfred St. *   Penn St.-Behrend   3:30 PM
  D'Youville *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Hilbert *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Medaille *   La Roche   4:00 PM
Sun. 15 Penn St.-Altoona   Penn College   12:00 PM
  Penn St.-Behrend   Thiel   1:00 PM
  Keuka   D'Youville   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Penn College   2:30 PM
  Keuka   D'Youville   3:30 PM
Mon. 16 Baldwin Wallace   La Roche   4:00 PM
Tue. 17 Mt. Aloysius   Penn College   1:00 PM
  Hilbert *   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  La Roche *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Penn College   3:30 PM
  Hilbert *   Medaille   3:30 PM
  Fredonia   Alfred St.   4:00 PM
  La Roche *   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Wed. 18 Cazenovia   Hilbert   1:00 PM
  Cazenovia   Hilbert   3:30 PM
  Alfred St.   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
Thu. 19 Allegheny   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Sat. 21 Pitt.-Greensburg *   Hilbert   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  La Roche *   D'Youville   1:00 PM
  Medaille *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Alfred St.   1:00 PM
  Medaille *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Alfred St.   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg *   Hilbert   3:30 PM
  La Roche *   D'Youville   4:00 PM
Sun. 22 Cazenovia   D'Youville   1:00 PM
  Frostburg St.   Penn St.-Altoona   2:00 PM
  Cazenovia   D'Youville   3:30 PM
Mon. 23 Fredonia   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  Messiah   Mt. Aloysius   4:00 PM
Tue. 24 Geneva   D'Youville   1:00 PM
  St. Vincent   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Geneva   D'Youville   3:00 PM
  St. Vincent   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Thiel   La Roche   4:00 PM
Wed. 25 Hilbert *   Alfred St.   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Hilbert *   Alfred St.   3:30 PM
  Bethany (W.V.)   La Roche   4:00 PM
  D'Youville *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Thu. 26 La Roche   Wooster   4:00 PM
Fri. 27 D'Youville   Hilbert   12:00 PM
  D'Youville   Hilbert   2:30 PM
Sat. 28 Penn St.-Altoona *   Medaille   1:00 PM
  La Roche *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  La Roche *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Behrend   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Medaille   3:30 PM
Sun. 29 Ithaca   Alfred St.   1:00 PM
  Game at Bath VA Field
  Pitt.-Greensburg *   D'Youville   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   D'Youville   3:30 PM
Mon. 30 Pitt.-Greensburg   St. Vincent   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg   St. Vincent   3:30 PM
 
May
Tue. 1 Hilbert   Keuka   2:00 PM
  Pitt.-Bradford   Fredonia   3:00 PM
  Wells   Medaille   3:00 PM
  Elmira (N.Y.)   Alfred St.   3:00 PM
  Game at Bath VA Field
  Frostburg St.   Mt. Aloysius   4:00 PM
  Hilbert   Keuka   4:30 PM
Wed. 2 Alfred St.   Cazenovia   4:00 PM
Sat. 5 TBA   Penn St.-Behrend   TBA
  AMCC Playoffs
  Alfred St. *   AMCC Tournament 1st Round   TBA
  Pitt.-Bradford * %   AMCC Championships   TBA
Sun. 6 Penn St.-Behrend   Bethany (W.V.)   1:00 PM
Thu. 10 Alfred St. *   AMCC Tournament   TBA
  TBA   Penn St.-Behrend   TBA
  AMCC Playoffs
Fri. 11 Alfred St. *   AMCC Tournament   TBA
Sat. 12 Alfred St. *   AMCC Tournament   TBA
Wed. 16 TBA   Penn St.-Behrend   TBA
  NCAA/ECAC Playoffs
* Conference
% Post season