2017 AMCC Baseball Schedule : Penn St.-Behrend

Overall 6-6
Pct. .500
Conf. 0-0
Pct. .000
Streak Lost 1
Home 0-0
Away 0-3
Neutral 6-3
Games 12
Runs 61
Batting Avg. .265
On Base % .344
Slugging % .391
Home Runs 5
Date Opponent Notes Result Status Links
 
February
Sat. 25 at Spalding L, 4-3 Final
  at Spalding L, 8-3 Final
Sun. 26 at Spalding L, 7-3 Final
 
March
Sun. 5 vs. Misericordia @ Fort Pierce, FL Florida Coast Spring Training L, 1-0 Final
  vs. Misericordia @ Fort Pierce, FL Florida Coast Spring Training L, 7-0 Final
Mon. 6 vs. Immaculata @ Fort Pierce, FL Florida Coast Spring Training W, 2-1 Final
Tue. 7 vs. Widener @ Fort Pierce, FL Florida Coast Spring Training W, 14-12 Final
Wed. 8 vs. Wilkes @ Fort Pierce, FL Florida Coast Spring Training W, 10-5 Final
Thu. 9 vs. Northwestern (Minn.) @ Fort Pierce, FL Florida Coast Spring Training W, 7-4 Final
Fri. 10 vs. Elizabethtown @ Fort Pierce, Fla. Florida Coast Spring Training Games W, 7-5 Final
  vs. Elizabethtown @ Fort Pierce, Fla. Florida Coast Spring Training Games W, 5-3 Final
Sat. 11 vs. Drew @ Fort Pierce, FL Florida Coast Spring Training L, 8-7 Final
Sat. 25 at Ohio Wesleyan 12:00 PM
  at Ohio Wesleyan 3:00 PM
Sun. 26 at Muskingum 1:00 PM
  at Muskingum 3:30 PM
Wed. 29 at Hilbert * 1:00 PM
  at Hilbert * 4:00 PM
 
April
Sat. 1 at Mt. Aloysius * 1:00 PM
  at Mt. Aloysius * 3:30 PM
Sun. 2 Mount Union 2:00 PM
Tue. 4 Medaille * 1:00 PM
  Medaille * 4:00 PM
Thu. 6 at Allegheny 4:00 PM
Sat. 8 at Waynesburg 1:00 PM
  at Waynesburg 4:00 PM
Mon. 10 Fredonia 4:00 PM
Wed. 12 Pitt.-Bradford * 1:00 PM
  Pitt.-Bradford * 4:00 PM
Sat. 15 at Pitt.-Greensburg * 1:00 PM
  at Pitt.-Greensburg * 4:00 PM
Thu. 20 Allegheny 4:00 PM
Sat. 22 Penn St.-Altoona * 1:00 PM
  Penn St.-Altoona * 4:00 PM
Mon. 24 at Fredonia 4:00 PM
Wed. 26 at D'Youville * 1:00 PM
  at D'Youville * 4:00 PM
Sat. 29 La Roche * 1:00 PM
  La Roche * 4:00 PM

2017 AMCC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 11 Penn St.-Altoona 2 East. Mennonite 7 Final - 7 innings
  7 innings
  Penn St.-Altoona 6 East. Mennonite 4 Final - 7 innings
  7 innings
Sun. 19 La Roche 3 Shenandoah 5 Final
  La Roche 10 Shenandoah 11 Final
Fri. 24 Penn St.-Altoona 2 Mary Washington 9 Final
  Penn St.-Altoona 3 Mary Washington 11 Final
Sat. 25 Penn St.-Behrend 3 Spalding 4 Final
  Pitt.-Bradford 22 Juniata 8 Final
  New Market, Va. @ New Market, Va.
  Penn St.-Behrend 3 Spalding 8 Final
Sun. 26 Mt. Aloysius 3 Lynchburg 6 Final
  Penn St.-Behrend 3 Spalding 7 Final
  Pitt.-Bradford 1 Baldwin Wallace 22 Final
  @ New Market, Virginia
  Mt. Aloysius 7 Lynchburg 12 Final
  Baldwin Wallace 14 Pitt.-Bradford 5 Final
  @ New Market, Virginia
 
March
Fri. 3 Rhode Island Col. 7 Pitt.-Greensburg 6 Final
  RussMatt Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Pitt.-Greensburg 2 Rhode Island Col. 1 Final
  RussMatt Invitational @ Winter Haven, Fla.
Sat. 4 Martin Luther 0 Medaille 1 Final
  @ Lake Myrtle Park Main Field - Auburndale, FL
  Lyndon St. 9 Penn St.-Altoona 6 Final
  @ Lake Myrtle Park
  Hilbert 23 Eastern 10 Final
  @ Fort Pierce, Fla.
  La Roche 10 Northwestern (Minn.) 3 Final - 8 innings
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, FL
  Penn St.-Abington 6 Pitt.-Greensburg 8 Final
  @ Orlando, FL
  Medaille 11 Martin Luther 2 Final
  @ Lake Myrtle Park Main Field - Auburndale, FL
  Penn St.-Altoona 6 Lyndon St. 5 Final - 7 innings
  @ Lake Myrtle Park
  Northwestern (Minn.) 7 La Roche 9 Final - 7 innings
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, FL
  Pitt.-Greensburg 4 Penn St.-Abington 5 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Lehman 1 Mt. Aloysius 8 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, SC
  Mt. Aloysius 2 Lehman 3 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
Sun. 5 La Roche 0 Elizabethtown 1 Final - 8 innings
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, Fla.
  Penn St.-Behrend 0 Misericordia 1 Final
  Florida Coast Spring Training @ Fort Pierce, FL
  Hilbert 7 Bridgewater St. 10 Final
  @ Vero Beach, Fla.
  Penn St.-Altoona 11 Penn St.-Abington 9 Final
  @ Pat Thomas Stadium - Leesburg, Fla.
  D'Youville   Wells   Cancelled
  Medaille 2 Lyndon St. 3 Final
  Bridgewater St. 5 Hilbert 9 Final
  @ Vero Beach, Fla.
  Misericordia 7 Penn St.-Behrend 0 Final
  Florida Coast Spring Training @ Fort Pierce, FL
  Elizabethtown 6 La Roche 4 Final
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, Fla.
  D'Youville   Wells   Cancelled
  Lyndon St. 3 Medaille 1 Final
  @ Warner University - Lake Wales, FL
  Manhattanville 4 Mt. Aloysius 2 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
  Mt. Aloysius 10 Manhattanville 8 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
  Penn St.-Abington 5 Penn St.-Altoona 6 Final - 8 innings
  @ Pat Thomas Stadium - Leesburg, Fla.
Mon. 6 Saint Joseph's (Me.) 2 Pitt.-Greensburg 3 Final
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #5 @ Auburndale, Fla.
  Penn St.-Behrend 2 Immaculata 1 Final
  Florida Coast Spring Training @ Fort Pierce, FL
  Lebanon Valley 3 La Roche 11 Final
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, FL
  Saint John's (Minn.) 5 Pitt.-Bradford 0 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Hilbert 3 Monmouth (Ill.) 15 Final
  @ Ft. Pierce, Fla.
  Pitt.-Bradford 1 Saint John's (Minn.) 4 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Medaille 6 SUNY Poly 16 Final
  Chain of Lakes Stadium - Winter Haven, FL @ Neutral Site
  N.C. Wesleyan 6 Mt. Aloysius 14 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
Tue. 7 Ursinus 2 Penn St.-Altoona 5 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Penn St.-Behrend 14 Widener 12 Final
  Florida Coast Spring Training @ Fort Pierce, FL
  Ohio Northern 8 Pitt.-Greensburg 6 Final
  @ Auburndale, Fla.
  John Carroll 14 Pitt.-Bradford 7 Final - 10 innings
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Penn St.-Altoona 4 Ursinus 5 Final - 9 innings
  @ Auburndale, Fla.
  Misericordia 6 La Roche 3 Final
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, FL
Wed. 8 Pitt.-Greensburg 6 Juniata 4 Final
  Chain of Lake Park Stadium @ Auburndale, Fla.
  Pitt.-Bradford 6 Anna Maria 1 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Hilbert 6 Eastern Nazarene 16 Final
  @ Fort Pierce, Fla.
  Pitt.-Bradford 3 Bluffton 14 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Penn St.-Altoona 6 Grove City 10 Final
  @ Chain of Lakes Park Stadium - Winter Haven, Fla.
  Wilkes 5 Penn St.-Behrend 10 Final
  Florida Coast Spring Training @ Fort Pierce, FL
  Penn College 14 Mt. Aloysius 8 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
  Widener 2 La Roche 3 Final - 12 innings
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, FL
Thu. 9 Misericordia 5 La Roche 9 Final
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, FL
  Hilbert 4 Immaculata 9 Final
  @ Fort Pierce, Fla.
  Penn St.-Behrend 7 Northwestern (Minn.) 4 Final
  Florida Coast Spring Training @ Fort Pierce, FL
  Roanoke 14 Mt. Aloysius 6 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
Fri. 10 Penn St.-Behrend 7 Elizabethtown 5 Final
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, Fla.
  Penn St.-Altoona 7 Cazenovia 4 Final
  @ Lake Myrtle Park - Auburndale, Fla.
  Hilbert 5 Geneva 8 Final
  @ Fort Pierce, Fla.
  Mt. Aloysius 1 Catholic 10 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
  Pitt.-Bradford 3 Hiram 1 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Geneva 1 Hilbert 7 Final
  @ Fort Pierce, Fla.
  Elizabethtown 3 Penn St.-Behrend 5 Final
  Florida Coast Spring Training Games @ Fort Pierce, Fla.
  Cazenovia 5 Penn St.-Altoona 6 Final
  @ Lake Myrtle Park - Auburndale, Fla.
  Catholic 4 Mt. Aloysius 1 Final
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
  Hiram 13 Pitt.-Bradford 6 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Medaille 1 SUNY Oneonta 4 Final
  @ Auburndale, Fla
  SUNY Oneonta 10 Medaille 1 Final
  Lake Myrtle Field 7 - Auburndale, Fla @ Auburndale, Fla
Sat. 11 Pitt.-Bradford 4 Bethel (Minn.) 7 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Clark University 12 Penn St.-Altoona 5 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Drew 8 Penn St.-Behrend 7 Final
  Florida Coast Spring Training @ Fort Pierce, FL
  D'Youville   Houghton   Postponed
  Bethel (Minn.) 10 Pitt.-Bradford 1 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Cabrini   Pitt.-Greensburg   Cancelled
  Maritime (N.Y.) 4 Hilbert 13 Final
  @ Fort Pierce, Fla.
  Plattsburgh St. 5 Medaille 1 Final
  @ Lake Myrtle Park Field #2 - Auburndale, FL
  D'Youville   Houghton   Postponed
  Cabrini   Pitt.-Greensburg   Cancelled
  Medaille 1 Plattsburgh St. 9 Final
  @ Lake Myrtle Park Field #2 - Auburndale, FL
Fri. 17 Medaille 4 Houghton 1 Final - 7 innings
  Medaille 8 Houghton 9 Final
Sat. 18 Lesley 3 D'Youville 1 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #2
  D'Youville 2 Lesley 3 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #3
  Grove City   Pitt.-Greensburg   Postponed
  Pitt.-Bradford   Ursinus   Cancelled
  Keuka   Penn St.-Altoona   Postponed
  Grove City   Pitt.-Greensburg   Postponed
Sun. 19 D'Youville 2 Franklin & Marshall 17 Final - 7 innings
  @ RussMatt Central Florida Invitational
  Penn St.-Altoona 0 Shenandoah 10 Final
  Pitt.-Bradford   Ursinus   Cancelled
  Chatham   Pitt.-Greensburg   Postponed
  Chatham   Pitt.-Greensburg   Postponed
  Mt. Aloysius 4 Shenandoah 13 Final
  Pitt.-Bradford   Ursinus   Cancelled
Mon. 20 Principia 5 D'Youville 17 Final - 7 innings
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, FL
Tue. 21 Medaille 6 Geneva 11 Final
  Penn St.-Altoona 4 Juniata 11 Final
  La Roche 9 Waynesburg 1 Final
  Mt. Aloysius 0 Thiel 7 Final
  Medaille 17 Geneva 9 Final
  Penn St.-Altoona 9 Juniata 2 Final
  Mt. Aloysius 2 Thiel 8 Final
  La Roche 6 Waynesburg 4 Final
  Pitt.-Bradford 11 Houghton 12 Final
  Pitt.-Bradford 7 Houghton 1 Final
Wed. 22 D'Youville 1 Principia 2 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, FL
  Principia 13 D'Youville 1 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, FL
  Penn St.-Altoona 0 Gettysburg 10 Final
Thu. 23 Crown (Minn.) 8 D'Youville 3 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, FL
  Medaille   Thiel   2:00 PM
  Pitt.-Greensburg 6 Bethany (W.V.) 5 Final
  St. Vincent   Mt. Aloysius   3:00 PM
  D'Youville 4 Crown (Minn.) 8 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, FL
  Baldwin Wallace 3 La Roche 11 Final
  Medaille   Thiel   4:30 PM
Fri. 24 D'Youville   Chicago   2:00 PM
  Lake Myrtle Park #8 @ Auburndale, Fla.
  Penn College   Pitt.-Bradford   2:00 PM
  Penn College   Pitt.-Bradford   4:30 PM
Sat. 25 Penn St.-Behrend   Ohio Wesleyan   12:00 PM
  Hilbert   Wells   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Gettysburg   1:00 PM
  Penn St.-Behrend   Ohio Wesleyan   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Gettysburg   3:00 PM
  Hilbert   Wells   3:30 PM
Sun. 26 D'Youville   Wells   12:00 PM
  Penn St.-Behrend   Muskingum   1:00 PM
  La Roche   Marietta   1:00 PM
  D'Youville   Wells   2:30 PM
  Penn St.-Behrend   Muskingum   3:30 PM
  La Roche   Marietta   4:00 PM
Tue. 28 St. Vincent   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  St. Vincent   Penn St.-Altoona   4:00 PM
  Allegheny   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
  La Roche   Baldwin Wallace   4:00 PM
Wed. 29 Penn St.-Behrend *   Hilbert   1:00 PM
  La Roche *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Medaille   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Medaille   3:00 PM
  La Roche *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   Hilbert   4:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
 
April
Sat. 1 Hilbert *   La Roche   1:00 PM
  Alfred St.   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Hilbert *   La Roche   4:00 PM
  Alfred St.   Pitt.-Bradford   4:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Altoona   4:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Sun. 2 Hiram   D'Youville   1:00 PM
  Mount Union   Penn St.-Behrend   2:00 PM
  Hiram   D'Youville   4:00 PM
Tue. 4 Mt. Aloysius *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   1:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Hilbert   Elmira (N.Y.)   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Altoona   4:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Bradford   4:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   4:00 PM
Wed. 5 Medaille   Keuka   1:00 PM
  Medaille   Keuka   3:30 PM
  Fredonia   Hilbert   4:00 PM
Thu. 6 Penn College   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn College   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg   Messiah   3:30 PM
  Penn St.-Behrend   Allegheny   4:00 PM
Sat. 8 Mt. Aloysius *   Hilbert   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Penn St.-Behrend   Waynesburg   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   D'Youville   1:00 PM
  La Roche *   Medaille   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Hilbert   3:30 PM
  La Roche *   Medaille   4:00 PM
  Penn St.-Altoona *   D'Youville   4:00 PM
  Penn St.-Behrend   Waynesburg   4:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   4:00 PM
Sun. 9 D'Youville   Alfred St.   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Frostburg St.   2:00 PM
  D'Youville   Alfred St.   3:00 PM
Mon. 10 Chatham   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Fredonia   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Tue. 11 Lebanon Valley *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
Wed. 12 Hilbert *   D'Youville   1:00 AM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Juniata   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Fredonia   Medaille   2:00 PM
  Juniata   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Hilbert *   D'Youville   3:30 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  Wash. & Jeff.   La Roche   4:30 PM
  Fredonia   Medaille   5:00 PM
Thu. 13 Keuka   Hilbert   1:00 PM
  Fredonia   D'Youville   3:00 PM
  Keuka   Hilbert   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg   Wooster   4:00 PM
Sat. 15 Penn St.-Altoona *   Hilbert   1:00 PM
  Medaille *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   La Roche   1:00 PM
  Medaille *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Hilbert   4:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
  Pitt.-Bradford *   La Roche   4:00 PM
Mon. 17 Medaille   Wells   3:00 PM
  @ Falcon Park; Auburn, N.Y.
  La Roche   Mount Union   4:00 PM
  Medaille   Wells   5:30 PM
  @ Falcon Park; Auburn, N.Y.
Tue. 18 Hilbert *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville *   Medaille   1:00 PM
  D'Youville *   Medaille   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Hilbert *   Pitt.-Bradford   4:00 PM
  La Roche   Wash. & Jeff.   4:30 PM
Wed. 19 Keuka   D'Youville   2:00 PM
  Keuka   D'Youville   4:30 PM
Thu. 20 Bethany (W.V.) *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Allegheny   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Fri. 21 Hilbert   Utica   2:00 PM
  Hilbert   Utica   4:00 PM
Sat. 22 Mt. Aloysius *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  D'Youville *   La Roche   1:00 PM
  Alfred St.   Hilbert   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Medaille   1:00 PM
  Alfred St.   Hilbert   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Medaille   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Bradford   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  D'Youville *   La Roche   4:00 PM
Sun. 23 Hood   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Brockport St.   Pitt.-Bradford   1:00 PM
Mon. 24 Mt. Aloysius   Messiah   3:30 PM
  Penn St.-Behrend   Fredonia   4:00 PM
Tue. 25 Baldwin Wallace   Hilbert   4:00 PM
Wed. 26 La Roche *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   D'Youville   1:00 PM
  Medaille *   Hilbert   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Frostburg St.   2:00 PM
  Medaille *   Hilbert   3:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Altoona   4:00 PM
  Penn St.-Behrend *   D'Youville   4:00 PM
  Mt. Aloysius   Frostburg St.   4:00 PM
Fri. 28 Hilbert *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
Sat. 29 Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   D'Youville   1:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Elmira (N.Y.)   Medaille   1:00 PM